Islandia / opcja Grenlandia

PROGRAM

Islandia (+ opcja Grenlandia)

Kraina lodu i ognia. Pola lawy, grzmiące wodospady, wulkany i gejzery. Gorące źródła i jęzory lodowców. Kościoły, skanseny, chaty z torfu i kamieni. Uzdrawiająca kąpiel w ciepłej wodzie Błękitnej Laguny. Fascynujące krajobrazy przyciągające twórców najsłynniejszych filmów i seriali. Bliskie spotkania z konikami islandzkimi. Wycieczka samolotowa na wschód Grenlandii.

Program: REYKJAVIK – P.N. THINGVELLIR – P.N. LANGJOKULL – REYKHOLT – PÓŁWYSEP REYKJANES – BŁĘKITNA LAGUNA

Dzień 1 – KEFLAVIK Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot na Islandię. Przylot na lotnisko Keflavik. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie (na 7 nocy).

Dzień 2 – P.N. THINGVELLIR Wycieczka szlakiem obfitującego w liczne atrakcje tzw. Złotego Kręgu (Golden Circle). Przejazd do Parku Narodowego Thingvellir, gdzie od roku 930 zbierało się zgromadzenie ogólne Islandii, zwane Althing, uważane za najstarszy parlament świata. Następną atrakcją będzie najpiękniejszy wodospad Islandii – dwukaskadowy Gullfoss (Złoty Wodospad). W jego pobliżu znajduje się czynny gejzer Strokkur, który ku uciesze turystów co kilka minut wyrzuca wysoko w powietrze słup gorącej wody.

Dzień 3 – REYKJAVIK Zwiedzanie Reykjavíku. Przejazd pod monumentalny kościół Hallgrimskirkja o oryginalnej architekturze przypominającej bazaltowe słupy; stoi przed nim pomnik wikinga Leifa Erikssona (około roku 1000 dopłynął on do Ameryki). Wejście do katedry protestanckiej z XVIII wieku, w której znajduje się marmurowa płaskorzeźba dłuta, pochodzącego z Islandii, duńskiego artysty Bertela Thorvaldsena. Następnie gmach parlamentu z czarnego bazaltu oraz nowoczesny ratusz zbudowany na wodzie jeziora Tjornin. Spacer po najstarszej uliczce miasta, gdzie przed muzeum historii miasta zachowały się przykryte szklaną pokrywą pozostałości pierwszej chaty z 872 r. n.e. Następnie przejście do dzielnicy portowej z zacumowanymi statkami. Nad wodą stoją zabytkowe pawilony portowe, które mieszczą restauracje oferujące owoce morza; można tam spróbować m.in. mięsa wieloryba. Przejście wzdłuż fiordu, przy którym góruje niezwykła budowla – Harpa; jest to nowoczesny kompleks kulturalny, mający ściany ze szkła przypominające plaster miodu. Czas wolny w centrum, na pasażu handlowym Laugavegur; w kolorowych kamieniczkach znajdują się sklepy z atrakcyjnymi pamiątkami, wyrobami z wyjątkowej islandzkiej wełny, a także liczne kawiarnie, bary i restauracje.

Dzień 4 – REYKJAVIK – KULUSUK (Grenlandia) Czas wolny. UWAGA! W terminie 09.07 – 16.07.18 program obejmuje wycieczkę samolotową na Grenlandię. Wylot z lokalnego lotniska w Reykjaviku na wschodnie wybrzeże Grenlandii. Po 2 godzinach lądowanie na wyspie, w wiosce Kulusuk, gdzie mieszka około 250 Inuitów Ammassalik. Głównym źródłem ich utrzymania jest rybołówstwo oraz polowanie na foki. Spotkanie z lokalnym przewodnikiem na lotnisku w Kulusuk, spacer do wioski (ok. 30 minut), by z bliska zobaczyć codzienne życie jej mieszkańców. W programie wizyta w lokalnym muzeum, gdzie eksponowane są ozdoby i odzież wykonana przez tubylców ze skóry i kości fok. Pokaz tradycyjnego, inuickiego tańca przy akompaniamencie bębenka. Wielką atrakcją jest rejs po fiordzie, między bryłami lodu (dodatkowa opłata na miejscu u przewodnika). Uczestnicy wycieczki otrzymują certyfikat, poświadczający fakt odwiedzenia Grenlandii. Powrót do Reykjaviku.

Dzień 5 – P.N. LANGJOKULL – REYKHOLT Przejazd w stronę Langjokull, czwartego, co do objętości lodowca w Europie, mającego powierzchnię ok. 1000 m². Czas wolny w ośrodku turystycznym (restauracja, basen z ciepłą wodą) lub spacer po malowniczym skalnym wąwozie. Dla chętnych początek jedynej na świecie atrakcji turystycznej (Cena ok. 150 EUR. UWAGA! Zgłoszenie na wyprawę do lodowca 1 miesiąc przed terminem wycieczki). Wyprawa samochodem terenowym na lodową pokrywę i dalszy przejazd specjalnym pojazdem Monster Glacier Truck. Wejście do wnętrza lodowca, w którym w roku 2015 wyżłobiono korytarze i boczne sale. Pełen wrażeń blisko godzinny spacer przez pięknie oświetlony tunel z błękitnymi ścianami. Po południu wyjazd z okolic lodowca. Postój przy wspaniałych wodospadach Hraunfossar i Barnafoss. Tworzy je woda z lodowca wypływająca spod pola lawowego do rzeki Hvita i tworząca szerokie, wielostopniowe kurtyny wodne. Następnie postój przy największym w Europie gorącym źródle geotermalnym Deildartunguhver, z którego wypływa ok. 200 litrów wrzątku na sekundę. Wokoło widać fontanny wodne, jeziorka błotne, parę unoszącą się nad gorącą wodą. Postój w Reykholt, w miejscu, gdzie w XIII wieku mieszkał jeden z najwybitniejszych twórców islandzkich Snorri Sturluson, autor sag i utworu „Edda”.

Dzień 6 – LAGUNA JOKULSARLON Czas wolny w stolicy Islandii. Dla chętnych wycieczki fakultatywne; – Landmannalaugar. Przejazd między wulkanicznymi górami. Główną atrakcją jest trekking malowniczym wąwozem. W bazie wypadowej można wykąpać się w naturalnym jeziorku z gorącą wodą geotermalną (ok. 120 EUR). – Lodowa laguna Jokulsarlon. Przejazd wzdłuż południowego wybrzeża Islandii. Postoje przy wodospadach – Seljalandsfoss i Skogafoss. Postój nad lodową laguną Jokulsarlon. Przesiadka na wycieczkową łódź-amfibię. Ekscytujący rejs między pływającymi bryłami lodu w pobliże lodowca. (ok. 130 EUR).

Dzień 7 – PÓŁWYSEP REYKJANES – BŁĘKITNA LAGUNA Wycieczka na półwysep Reykjanes. Przejazd na punkt geotermalny Seltun, w pobliżu pól geotermalnych Krisuvik. Spacer wytyczoną ścieżką – wokoło solfatary, błotne doły i woń siarkowodoru. Następnie postój przy gorących źródłach Gunnuhver i przejście do buchających z rozpadliny skalnej fumaroli. Przejazd przez portowe miasteczko Grindavik, z którego można dojrzeć skalistą ptasią wyspę Eldey o wysokości 77 m – znajduje się na niej największa na świecie kolonia głuptaków, licząca ok. 16 tys. par. Przejazd do mostu zbudowanego nad rozpadliną skalną – to symboliczne miejsce, w którym zbiegają się dwa kontynenty – Ameryka i Europa. Dla chętnych pobyt w słynnym kąpielisku zwanym Błękitną Laguną. Kąpiel w białych i ciepłych, zawierających krzem, wodach jeziorka geotermalnego; leży ono na polu lawowym, pośrodku księżycowego krajobrazu (Cena od 70 EUR + transport.

UWAGA! Zgłoszenie na 1 miesiąc przed terminem wycieczki).

Dzień 8 Transfer na lotnisko. Wylot do Polski. Przylot do Warszawy.

Cena obejmuje:

I RATA 1000 PLN – płatna przy zapisie

II RATA płatna na 45 dni przed wyjazdem

– przeloty międzynarodowe, transfery i przejazdy autokarem/mikrobusem,

– zakwaterowanie w hotelu 3*, pokoje 2-osobowe standard,

– dopłata do pokoju 1-osobowego 1800 PLN,

– dopłata do pokoju 2-osobowego superior 900 PLN od osoby,

– śniadania (bufet),

– wycieczki wymienione w programie,

– opiekę pilota,

– ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NW, bagaż).

Dodatkowe informacje:

BILETY WSTĘPU Cena nie zawiera opłat za bilety wstępu (ok. 50 EUR) oraz za wycieczki fakultatywne, których wysokość uzależniona jest od liczby uczestników. NAPIWKI Na napiwki sugeruje się przeznaczyć ok. 30 EUR.

MIEJSCA W AUTOKARZE Zajmowanie miejsc w autokarze wg kolejności zapisów na listę uczestników.

Zapytanie Islandia / opcja Grenlandia

Określ termin wycieczki, ilość osób w określonym wieku, rodzaj zakwaterowania w hotelu, dodatkowe wyżywienie.